Azt nem mondhatjuk, hogy az idei május annyira elkényeztetne a jó idővel. Mikor egy hetet Bujákon töltöttünk a hónap elején, nekünk sem volt felhőtlen - akár szó szerint - az időjárás. Végül két elázással zártuk a hetet, melyek szerencsére nem voltak túl drasztikusak. Jártunk már ezen a környéken, volt is egy poszt erről: http://cotime.blog.hu/2015/02/07/cserhatra_fel. De akkor még havas volt a táj, most pedig igazi tavaszi bőségében pompázott.
Cserhátszentiván
Mi alapvetően a Keleti Cserhát környékén kirándulgattunk és túráztunk, de Jártunk jóval északabbra is, de erről majd később írok.
Szóval érkezésünk napján először Buják környékén tettünk egy sétát. A várrom alól indulva az erdőn keresztül kerestük fel a település felett található templomrom mellett újonnan kialakított területet.
Az itt lévő rom már csak egy alaprajz, még a XVII. században maradt magára, azóta pusztult. Néhány éve alakítottak ki egy kis pihenőhelyet, amit káőonka néven lehet megtalálni és ahonnan a nyugalommal együtt remek kilátás nyílik a községre is.
A káponka közelében
Egyébként Buják felett, ahogy az ösvényt kerestük visszafelé, találtunk néhány tavacskát, vagyis üregeket, ahol gyaníthatóan az esővíz gyűlik össze, viszont nem szivárog el, és nagyon egyedi hangulatuk van. Buják mellett van egy kápolna is - szemben a káponkával - ahova most nem másztunk fel, de előzőleg a másik posztban lehet róla olvasni.
A kis tavacskák egyike - háttérben a Mátra és Buják
Éjjel aztán esett az eső, ami arra volt jó, hogy kissé feláztasson minden erdei utat és ösvényt, hogy aztán nehezebben tudjuk megközelíteni a többi célpontot. De azért annyira nem volt vészes, inkább amiatt aggódtam kicsit, hogy valahol menet közben ázunk el. Az kellemetlenebb azért...
A bujáki várrom, háttérben a Honvéd üdülő
Ha Bujákon járunk, akkor érdemes felkeresni a várromot is, ami néhány kilométerre fekszik a falu központjától egy magaslaton. Mára nem sok maradt az egyébként a romok alapján viszonylag nagynak tűnő várból. 1303-ban említik először. A hódoltság korában többször cserélt gazdát, mintegy 25-50 fős őrsége volt és a 1666 körül felrobbantották, azóta rom. Egy híres párviadal is játszódott a vár alatti részen, ahol a Szandai vár akkori kapitánya ütközött meg a bujáki vár urával. Erről bővebben itt http://papp.gportal.hu/gindex.php?pg=31272078&nid=5248223 lehet olvasni, szerintem érdekes!
A vár magas falai csak akkor látszanak, ha felmászunk a romhoz
És ha már szóba került Szanda vára is, akkor most kicsit kalandozzunk arra! A várrom egy sziklaormon áll Szanda-szandaváralja felett. A kék jelzésen át közelíthető meg vagy nyugat felől, Becske irányából, vagy a már említett Szanda felől. Mi Szanda felől vágtunk neki a kaptatónak. Először enyhén lankás úton haladtunk, de a vár tövében, - ahol már csak egy szűk csapás vezetett felfelé - igen meredeken kellett kaptatni felfelé. Na,de,micsoda panoráma van a magasból!
Útban a szandai vár felé
Innen sokkal szebb kilátás nyílik körbe, mint a bujáki vártól, főként, mert sokkal magányosabban áll maga a várhegy. Fentről látni lehet a sasbérci kilátót - erről majd kicsit bővebben lejjebb - a környező településeket, és egy bányát, ami igazából kicsit illúzióromboló, de hozzátartozik a tájhoz. Szanda várának építése valamikor a XIV. században lehetett. Nem volt jelentős vár, a török könnyen elfoglalta, és mint fentebb már szó volt róla itt lakott Hubiár aga, aki szerepelt a párviadalban. A vár 1551-ben égett le, miután magyar katonák felgyújtották. Azóta rom.
Kilátás Szanda várából
Sajnos nem időzhettünk túl sokat a tetőn, mert a távolban szakadó eső már felénk tartott, így inkább megpróbáltunk még eső előtt visszaérni az autónkhoz. Nem sikerült... Kiadós esőben csúszkáltunk lefelé és mire leértünk el is állt... No comment.
Viszont ha már szóba került a Sasbérci kilátó, akkor nézzük meg hol is van és mi is ez. Szóval a kilátó vadász pihenőnek épült 1920-ban és sokáig használták is, de később leromlott az állapota. 1950-től romlott az állapota, míg 2002-ben végre felújították. Megközelítése Szanda, vagy Buják felől lehetséges egy erdei aszfaltúton - sok motoros jár ide amúgy - vagy természetesen gyalog a piros jelzésen. A kilátó tavasztól őszig van nyitva hétvégenként és ingyenesen látogatható, de adományokat elfogadnak, az épület állagmegóvása érdekében. A kilátó "őrzője" mesélte, hogy sokszor aranyhaj kastélyaként tekintenek rá a kisgyerekek. Csekkoltam, tényleg olyan :D
A sasbérci kilátó
A kilátóból szép kilátás nyílik, érdemes felkeresni. A szandai vár is látszik, de a bujáki romot nem találtuk, pedig kellene látszania, hiszen a kilátó is látszik onnan...
Kilátás a szandai romokra
Nem tudom, kinek ismerős a Tepke? Nos ez elvileg a Keleti Cserhát legmagasabb pontja, ahol egy magas acél kilátóról lehet körbetekinteni. Ide is ellátogattunk a napokban. Ez már nincs messze Hollókőtől, a 21-es útról lekanyarodva hamarosan elkanyarodunk Alsótold irányába, majd nem sokkal ezután a Bableves csárdásnál kell leparkolni. Innen a kék jelzést követve kb. 4 km-re van a kilátó. A csárdában nem ettünk, de biztos jó a konyhája, mert rengetegen parkoltak előtte. A kék jelzést követve nagyon szép dombos környéken haladtunk felfelé, számomra ez a legszebb a Cserhátban. A sok domboldal, a legelők, vagy szántóföldek lankái...
Útban a Tepkére, a tetőn a kilátó
Viszonylag hamar fel lehet érni, több helyen információs táblák is vannak. Mikor felértünk kb. ugyanaz játszódott le, mint Szandánál. Itt is láttuk az érkező záport. Viszont mivel nem láttunk villámokat úgy döntöttünk, hogy a kilátó alatt kivárjuk a végét. Egy negyed óra alatt haladt el az eső kifejezetten hideg szelet hagyva maga után. És ekkor felmásztunk a kilátóba. Nem mondom a legfelső szintek már elég merésznek tűnnek, de igazából teljesen biztonságos és stabil az egész. (Szerintem csak sok rádiótoronyra felmászó orosz fiatal videóját nézegettem és ezért tűnt kicsit szédülősnek)
Szép kilátás
A kilátó Tepkén
Viszont a kilátás innen is pompás! A Mátra vonulatai látszanak, sőt a Hollókői vár is felsejlik. Miután kellőképp átfagytunk, lemásztunk a kilátóból és visszaballagtunk a csárda felé.
Szakad mátraalján
Az utolsó napokra már inkább kirándulások jutottak. Elautóztunk Becskére, ahol a Megvilágosodás Sztúpa áll. Ez egy 2008-ban emelt sztúpa, ami nagyon hirtelen épült meg, miután az eredetileg Hamburga tervezett szentély építését az utolsó pillanatban nem engedélyezték. Becske felett áll, egy szépen kiépített lépcsősoron lehet megközelíteni. Minden vallási felekezet számára látogatható.
A Megvilágosodás sztúpa imazászlók ölelésésbenUtazásunkat Herencsényben fejezzük be. Itt található egy nagyon szép romtemplom, ami a 14. században épült és igazából szerencsére nem teljesen rom, hiába használták egy ideig magtárnak is. A falu központjától a piros jelzésen lehet megközelíteni, Mivel mi siettünk épp ( igen én is utálom, ha sietni kell...) elég közel parkoltunk le a egy földúton.
A romtemplom
A templom nyitva van, szabadon látogatható. Tippnek mondom, hogy a falu másik oldalán áll egy káponka, azt is érdemes megnézni. MI sajnos a már említett időhiány miatt nem kerestük fel...
A templomban
Nos ennyi fért bele a beszámolóba. Szerintem rengeteg kincset rejt a környék. Igazából a felét ha sikerült meglátogatni egy hét alatt, szóval mindenkit bátorítok a látogatásra. Igazán felfedezésre érdemes tájegység!
Útközben Szanda és Terény között
Ha tetszettek a képek, vagy a poszt, akkor kövess facebookon!
A következő beszámolóban Somoskő felé látogatunk majd!
A viszontlátásig: Hajrá kifelé fotózni!