Akkor elkezdjük a sorozat érdemi részét. Ebben a posztban a fényszennyezésről lesz szó, annak hatásáról a képekre, és arról, hogy Magyarországon merre találhatók a legtutibb helyek Tejút fotózásához.
Szóval fényszennyezés. Nem szeretnék tudományos fejtegetésekbe bocsátkozni a fényszennyezés hatásairól, akit érdekel itt utána olvashat: Link.
A mi szempontunkból az számít, hogy Magyarországon is létezik ez a jelenség természetesen. A feltöltött fényszennyezettség térképen jól látszik, hogy az országon belül merre vannak a leginkább fényszennyezett helyek. (ezen a linken pedig egy google maps-re húzott éjszakai fényes térkép található: Link)
A piros, narancs, sárga színek erős fényszennyezést jelölnek, jellemzően nagyobb városok környékén. Gondolom nem árulok el titkot, ha azt mondom ezeken a területeken nagyon nehéz a Tejutat fotózni. Bár nem lehetetlen, nagyvárosi fényeken ellenére is készült már Milkyway fotó: Flickr. A titok itt az, hogy a déli féltekén a Tejút magasan a horizont felett van, így a város által keltett fények burka felett van a magja (ami a leglátványosabb része, ezt szeretnénk mi is fotózni ugye).
A fényszennyezés igazából olyan, mintha egy celofánt húztak volna az égre, így a helyi fények annyira "elmossák" az eget, hogy nem lehet átlátni a légkörön. Ez leginkább városon belül érzékelhető. Kívülről egy fénykupola az egész, ezért is lehet felette lefényképezni a Tejutat.
Ami biztos, hogy nagyon szép, részletes fotót közel fényszennyezés mentes helyeken lehet készíteni, viszont máshol sem lehetetlen maga a fotózás, csak az eredmény lesz kevésbé szemkápráztató. Hogy saját tapasztalattal is alátámasszam, feltöltöttem egy képet, ami Balatonkenesén készült 2014 nyarán. A hely a térképen sárgás, ráadásul Siófok felé volt a Tejút, mégis sikerült lefotózni. Sőt a helyzet az, hogy a Hold akkor még fenn volt, tehát valószínűleg egy Holdlemente utáni próbálkozás még szebb eredményt hozott volna. Az eddigi tapasztalataim azt mutatják, hogy minél nagyobb egy terület fényszennyezése, annál inkább kell magas ISO-t használni. Ha kellően sötét helyen vagyunk és szerencsénk van a légkörrel, akkor akár ISO 1600-as érzékenységen is lehet használni, sőt, a link alatt látható fotó ISO 800-on készült… (Flickr)
A zöld, sötétzöld, kék (pláne fekete) részeken szerintem nagyon sikeresen lehet próbálkozni (mondjuk fekete rész a határon belül konkrétan nincs.)
Hazánkban a legkevésbé fényszennyezett helyeket csillagoségbolt-parkokká nyilvánították. (a címet a Nemzetközi Sötét Égbolt Szervezet – IDA adományozza) Jelenleg kettő ilyen van. Az egyik a zselici ami a Mecsekben található (honlap: http://zselic.csillagpark.hu/) a másik pedig a hortobágyi (honlap: http://hortobagy.csillagpark.hu/) . Emellett épp folyik a Bükki Nemzeti Park, hasonló sötét égbolt parkká nyilvánításának előkészülete (honlap: http://bukkicsillagpark.hu/)
Mivel én a Hortobágyhoz lakom közelebb, így ott sikerült már fotóznom a három helyszín közül. Valóban elképesztő az a temérdek csillag, amit ott lehet látni, és ahogy a Tejút szalagja szabad szemmel kivehetően dereng… Csodás… Mielőtt nagyon elragadtatnám magam, azért azt már most leszögezem, hogy annyira gyönyörű, részletes, világító Tejutat az emberi szem nem képes érzékelni, ahogy a fotókon látszik... (Viszont azért fotózunk, hogy láthassuk ugye…) De valóban nagy élmény, mikor ott dereng egy erős fénycsík az égen… A vicc egyébként az, hogy már tényleg viszonylag sokszor ellátogattunk a Hortobágyra, egy fotós társammal, de igazán jó légkört még nem sikerült kifognunk (amikor nincs pára, és viszonylag nyugodt a levegő). És még így is fantasztikus volt a látvány (már amikor nem felhősödött be az ég, mert az is gyakran előfordult természetesen… Ilyenkor irány haza képek nélkül, oda a több órás utazás… Nagyon szoktam örülni.)
Ha az ember még egyszer rápillant a térképre, akkor láthatja, hogy délen, Baja, Szekszárd környékén is vannak sötét helyek. Az a terület eléggé kiesik számomra, de a 2013-as árvíz kapcsán Bátán voltam az árvízi védekezés miatt, és az éjjeli műszakra menet úton Báta felé, nem akartam hinni a szememnek, mikor kihajoltam a teherautó plató ponyvája alól. Mi a fene ez? - kérdeztem magamtól. Annyira szépen világított a Tejút, ahogy addig szinte sohasem láttam… A fénykép a faluval az előtérben ott készült (az előző poszt hozzászólásaira reagálva, hozzáteszem, hogy Nikon d3100, 18mm f.3,5 ISO 3200 volt a technika és a beállítás, szóval jókor, jó helyen simán lehet kit objektívvel is nem full frame vázzal szép eredményt elérni.) Egyszóval az a környék is ideális terep. Ami ezen felül biztos, hogy a Bakonyban szintén lehet fényképezni éjjel jó ég alatt. Ehhez még nem volt szerencsém, de az asztrofoto.hu képei alapján biztosak lehetünk benne.
Budapest mellett a Pilisben is voltak próbálkozásaim régebben, akkor nem nagyon jártam sikerrel, - bár az első fényképem, amin látszott egy kicsit a Milkyway, ott készítettem -, szóval Pilisszentlélek környékén talán már érdemes próbálkozni.
Mivel lehetőségeim erősen korlátozottak, hiszen dolgoznom kell és így nem utazgathatok és fényképezhetek állandóan, ezért arra szeretnélek megkérni, hogy ha van kedved segíteni egy kis információs adatbázis létrehozásában itt a blogon a helyekről, ahol szép sötét éjszakai égbolt van, akkor oszd meg azt velünk. Akár fotót is küldhetsz, vagy csak a terület, tájegység megadásával is segíthetsz hogy minél többen tudjanak fényképezni Tejutat. A beérkező képeket, helyszíneket a következő posztokban megosztom folyamatosan, természetesen feltüntetve a készítőt, vagy az információ közlőjét. Annak pluszban örülnénk, ha a határon kívülről is kapnánk ilyen információkat, ha esetleg olvassa a blogot valaki arrafelé, vagy járt már arra és fotózott! Főleg, hogy akár Erdélyt, akár Kárpátalját nézzük a fényszennyezettség térképen, az nagyon szép égboltot sejtet. Ha valamivel kiegészítenéd a leírtakat, akkor tedd meg a kommentben, vagy a facebook oldalon üzenetben! Ha tetszett akkor pedig kövess minket FB-n!
Nos, a következő posztig pedig: hajrá kifelé fotózni!
(A többi rész elérhető innen: