Crumbs Of Time

Facebook Instagram

Crumbs Of Time

Amatőr fotóblog fényképek készítéséről, tippek, túrák, irónia.

Archívum

  • 2023 március (1)
  • 2023 január (1)
  • 2022 október (2)
  • 2022 augusztus (1)
  • 2022 május (1)
  • 2022 április (1)
  • 2022 március (2)
  • 2022 február (1)
  • 2022 január (2)
  • 2021 december (1)
  • 2021 november (1)
  • Tovább...

Top 5

  1. Hogyan fényképezzük a Tejutat 2. rész
  2. Hogyan fényképezd a Tejutat 1. rész
  3. Hogyan fényképezzük a Tejutat 3. rész
  4. Túrák az Alpokban 2020 2. rész
  5. A Bükk hó alatt

Facebook oldaldoboz

Tovább a Facebook-ra

Instagram

Linkek

  • blogok.info

Keresés

Blogajánló

Szabadtéri konyhák A felkelő vagy a lenyugvó nap fényében ételt készíteni és kóstolni az egyik legjobb szabadtéri élmény. A falusi nyári konyhák többfunkciós terek voltak, melyeket napjainkban a grillpartik modern helyszíne váltott fel. videkiotthon.blog.hu
blog.hu

Kategóriák

Téli túra a Bükkben

Téli túra a Bükkben

›
Téli túra a Bükkben

A Bélkő-hegyen át Cserepes-kőig és vissza

2021/1/19 : talajmentifagy 5 komment

A gigantikus tájseb. A hegy, amiből 7 millió köbméter kő hiányzik.

a_belko-1096.jpg

Nos, valahogy úgy fejeztem be az utolsó írásom, hogy akkor a következő szombaton ismét a Bükk-fennsíkon túrázunk majd, remélve, hogy minél többen teszik ugyanezt. Mert a felkapott helyeken hatalmas tömegek gyűltek össze – ok., azért azt nem felejthetjük el, hogy mivel most nem lehet külföldön síelni, ezért minden síelő a hazai pályákat ostromolja, hiszen ott tudna siklani, ugye ezt pályán kívül nem nagyon lehet folytatni máshol, tehát ez a helyzet azért valahol érthető… -, viszont a fennsík hatalmas, tehát tömeg nélkül lehet a havas táj szépségeit csodálni. És mi így is tettünk szombaton. Ha érdekel egy gyönyörű, kvázi egyszerű túraútvonal, ahol garantáltan nem lesznek tömegek, olvass tovább!

Hideg reggel a hegy felé bandukolva

a_belko-1035.jpg

Mivel szállásokat még mindig nem lehet igénybe venni és a kijárási korlátozás is él, sajnos maradt a hajnali kelés – 04:45 -, hogy időben odaérjünk a túra kezdőpontjára (angolul van egy szép kifejezés erre: a trail head, sajnos nekünk nincs ennyire frappáns). Ez praktikusan 06:00-ás indulást jelentett a mínusz 8 fokban. Ketten két helyről indultunk el és a túratársam, Lala egy az M3-on történt baleset miatt sajnos késett is, így majdnem 9 volt, mikor nekivágtunk a túrának a dermesztő -13 fokos időben a Bélapátfalva melletti Lak-völgyi tó melletti parkolóból.

A mai képekkel összehasonlítva látszik, hogy milyen sok hiányzik a hegyből. (Fortepan/Divéky István)

a_belko-183734.jpg
Tömören a túra terv a következőképpen nézett ki: Lak-völgyi tó – Apátság – Bélkő-hegy kilátó – Őr-kő – cserepes-kő, majd másik útvonalon vissza. Jó terv. Ami pedig igazán jó benne, hogy ez lehet hosszabb és rövidebb attól függően, hogy honnan fordul vissza a túrázó. Ha csak az első kilátó és a bánya a cél, akkor az kb. 8-10 km, olyan 2-3 óra összesen. Az Őr-kőig elmenni már kicsit több, a Cserepes-kői kör pedig több, mint 20 km, az inkább egész napos. A lényeg, hogy itt meg lehet találni azt a távot, ami leginkább megfelel az embernek.

A bányában

a_belko-1067.jpg


Nade miért is érdekes a Bélkő-hegy? Mármint azon kívül, hogy mikor felérsz ilyen ragyogóan napos időben, akkor kb. eláll a lélegzeted és csak bámulsz a hatalmas méretek láttán, amik a kilátóba érve bontakoznak ki igazán? Áh, semmi... De félre a tréfát. Azért nagyon érdekes, mert a mészkő kitermelés következtében először a hegy oldala, vált lépcsőzetessé, majd a hegy tetején bányászva tovább, tulajdonképpen megskalpolták a hegyet. Ez egy elég szomorú sztori, viszont egy hatalmas sziklatenger maradt a hegytető helyén, ami abszolút egyedi hazánkban. A bányát 2000-ben hagyták fel, akkortájt zárt be a közelben álló cementgyár, ahol a kitermelt mészkövet dolgozták fel az aktív időszakban.

Nekem ez a kép olyan, mintha egy teljesen más jellegű hegységben készült volna...

a_belko-1056.jpg


A hegy tetejére egy lankás aszfalt út vezet, ami most hóval fedve várt minket. Még a túra elején raktunk fel csúszásgátlókat, amik nélkül simán lehet közlekedni természetesen, de a jó tapadás azért jól jött szinte végig. (Ja, és most elhoztam az SD kártyát így tudtam használni a fényképezőgépem!!!) Lelkesen gyalogoltunk, sztorizgattunk és Lala mesélt néhány történetet gyerekkorából, ami a Bélkő-hegy környékéhez kötötte. Tette ezt azért, mert a közeli Mikófalván nagyszülőknél töltött vakációk alkalmával mindig messziről szemlélte az akkor még aktív bányaként funkcionáló torzót. Ami nagyon megmaradt neki, hogy sokat robbantgattak (így bányászták a mészkövet) és sohasem látták a felszálló füstöt, ami folyamatos találgatásra adott okot a gyermek fejekben, hogy vajon hol történt a robbantás???

Száraz virágok

a_belko-1049.jpg
Ropogott a hó a talpunk alatt, az árnyékban kifejezetten hideg volt, olyannyira, hogy a háti víztartályom csöve totál befagyott olyan 20 perc alatt (nos a taktika az, hogy mindig vissza kell fújni a vizet a csőből, csak, khm... Induláskor ezt elfelejtettem... Szerencsére a hátamnál kiengedett, így tudtam inni a nap folyamán...) A tetőn lévő felső bányához könnyen fel lehet sétálni. Van egy tanösvény, ami a hegy lábánál lévő 1250-ben alapított ciszterci apátsági templomtól indul és a bányászattól elkezdve a helyi élővilágig mutat be érdekességeket.

A Mátra tömbje a Kékestetőn jól kivehető toronnyal

a_belko-1099.jpg


Olyan egy óra alatt értünk fel a Lak-völgyi tótól a bányáig. És milyen pompás látvány fogadott minket! Vicceltünk vele, hogy ugyan teljesen "makett" amit látunk, tehát egy mesterséges képződmény, de monumentális méretei, a pucér sziklák nagyon garndiózus élményt adnak. Kimentünk a peremre, ahonnan felsejlett az Alacsony-Tátra (talán), aztán felmásztunk a kilátópontra, ami 815 méter magasan van. Érdekelt, hogy eredetileg milyen magas lehetett a hegy és a Tanösvények a Bükki Nemzeti Parkban – 3. - Bélkő tanösvény című 2003-as nemzeti parkos kiadványban meg is találtam, hogy ez 817 méter volt. No, hát ez nem sokkal magasabb, de azt érdemes valahogy elképzelnünk, mikor a csúcson állunk, hogy a hegy tátongó belseje a korlátig ért hajdanán... Elképesztően nagy mennyiségű kőről beszélünk...

Csodás téli rét

a_belko-1117.jpg
Hogy mennyi emberrel találkoztunk? Nos, a kilátóban voltak páran és mikor elindultunk lefelé is találkoztunk egy nagyobb csapattal, valamint alattunk is mászkáltak a bányában de tumultus, nos az nem volt... Olyannyira nem, hogy az Őr-kő felé vezető útvonalon kizárólag egy Suzuki Samurai-al találkoztunk... Csak az Őr-kő előtti tisztásnál jöttek szembe és négyen - mint később megtudtuk - főztek kávét a padokon a pihenőhelyen. Útközben a egy fantasztikusan fehér réten haladtunk keresztül, ahol a napsütéstől olvadó hó csillámporként szállt alá. A kőre megérkezni megint csak igazi kibukkanás élménnyel gazdagított minket. Leültünk ebédelni, ittunk teát és meglepetésemre a nap annyira erősen sütött, hogy nem is fáztunk egyáltalán.

D vitamin töltés Őr-kőn

a_belko-1142.jpg
Látni lehetett innen a Tar-kő és a közelebbi Pes-kő jellegzetes sziklaformáit. A lefelé vezető út kissé meredek volt, a nyomokból látszott, hogy volt aki gatyafékkel oldotta meg. A Cserepes-kői barlangszállás és a mellette lévő tisztás volt a következő úticél. Elhaladtunk a Pes-kő mellett, amit egy szép kilátóhely előzött meg. A Pes-kő szigorúan védett terület, így bármekkora is volt a kísértés nem mentünk ki a sziklákhoz, kérlek ti se tegyétek. Kevés háborítatlan hely maradt az élővilágnak, a többi "kő" felkereshető, legyen ez az övék!

A közelebbi a Pes-kő, a távolabbi pedig a Tar-kő

a_belko-1126.jpg


Nos, menet közben itt sem sok túrázóval futottunk össze. A barlang szállásnál viszont nagy élet volt. Páran épp ebédet melegítettek a "teraszon", ketten pedig begyújtottak a barlangban és épp tüzelőt gyűjtöttek a környéken. Mi is aludtunk már itt egyszer, de az még a blog indulása előtt volt. A benn lakó pelére kifejezetten emlékszem, mert egész éjjel a fejemnél matatott. Néhány priccs és egy kályha a puritán berendezés. Mondjuk egy jó hálózsákkal szerintem fűteni sem érdemes, annyira nem lehet benn hideg. (Kiindulva a cirka egy évvel ezelőtti Magos-kő melletti barlangszállás stabil 10 fokos hőmérsékletéből)

A "híres pelekutató állomás". A Cserepes-kői barlangszállás bejárata.

a_belko-1165.jpg
A szállás melletti tisztásról még egy pillantást vetettünk a Bükk-hegység elénk táruló domborulataira, majd visszafordultunk a fennsík felé, hogy egy helyen rossz irányba kanyarodva kicsit vágjunk ez eredetileg tervezett távból. Elgyalogoltunk egy szép fenyves mellett, a Kálmán-hegynél, majd a piros jelzést követve ereszkedtünk vissza a tóig. Ekkor már a nap elbújt és újra kezdett hűlni az idő. Mielőtt visszaértünk volna a tópartra, egy giga-elágazáshoz jutottunk, ahol sok színű jelzéseken lehet folytatni utunkat. Itt áll egy ismeretlen katonasír. Hogy valóban itt vannak-e eltemetve a II. világháborúban elesett német katonák, azt nem tudom, viszont hihetetlennek tűnik, hogy a Bükkben is folytak harcok a világháború idején. Pedig de.

Alkonyi idill

a_belko-1167.jpg
A Lak-völgyi tó befagyva várt minket, a nap épp lebukott és szelíd színeket varázsolt az égre, olyan igazi téli, havas, esti fényeket. Elábrándoztunk egy jó meleg levesen a parton álló Szomjas Csuka étteremben, de persze most nincs nyitva... Reméljük lassan kilábalunk ebből a vírushelyzetből és visszatérhet minden a régi kerékvágásba.

Innen már csak a hazaút volt hátra, egy igazán varázslatos téli túra lezárásaként. Sajnos az időjárásról a téli túrázáshoz kedvezőtlenül alakul, így a következő hétvége kimarad a túrázásból. De azért mindenki készüljön, mert reméljük lesz még egy-két havas hétvége, amikor érdemes kimozdulni a hegyekbe, pl. ide a Bélkő-hegy sziklarengetegébe.

A viszont látásig: hajrá kifelé fotózni!

Visszatekintés a Lak-völgyi tótól a Bélkő-hegyrea_belko-1183.jpg

Facebook Tetszik
0
5 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Tavaszi túra a Magas-Tátrában babával Tavaszi túra a Magas-Tátrában babával
  • A Dán Menet A Dán Menet
  • Balkáni hangulatban Balkáni hangulatban
  • Túra a Hosszú-tavi menedékházhoz Túra a Hosszú-tavi menedékházhoz
  • A jól ismert Nagy-Kevély A jól ismert Nagy-Kevély

A bejegyzés trackback címe:

https://cotime.blog.hu/api/trackback/id/tr5516395012

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

bratya 2021.01.20. 07:32:51

Szuper írás! Mint a többi! Gratulálok!
Válasz erre 

talajmentifagy 2021.01.20. 17:36:03

@bratya: Nagyon köszi!
Válasz erre 

carpath2 2021.01.21. 11:09:15

De Cserepes-kő mitől lett Cserpes-kő?
Válasz erre 

talajmentifagy 2021.01.21. 19:10:54

@carpath2: Hát mert elírtam végig :D Javítom, köszi!
Válasz erre 

gigabursch 2021.01.21. 20:24:11

Szép!
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
süti beállítások módosítása
Dashboard