Ahogy az előző posztban ígértem, most kicsit északabbra látogatunk a Cserháttól. Pontosabban a Karancs-Medves Tájvédelmi körzetbe. Ide még az egy hetes május eleji tartózkodásunkkor ruccantunk ki. Az időjárás aznap kedvezett nekünk, bár inkább többet volt felhős az ég, mint sütött a nap, de legalább nem áztunk el, mint előtte nap. Nagyon régóta tervben volt ennek a két várnak és környékének felfedezése. Először Salgó várát kerestük fel. Maga Salgóbánya település a tájvédelmi körzet közepén helyezkedik el. Kicsit nehezen találtuk meg a várba vezető utat és a Geocsodák házánál kötöttünk ki először. Miért geocsodák? Mert a környéken több, akár világritkaságnak számító földtani csodát is találunk.
A Somoskői vár alatti kőtenger
Itt ebben az információs központnban több interaktív képernyőn kaphatunk ízelítőt ezekről a földtani különlegességekről. Igazából nagyon szerettünk volna elmenni a Kazári riolittufa képződményt, de ez későbbre maradt, viszont képeken igazán gyönyörű, szóval érdemes felkeresni. Én is fel fogom. Csak érjek rá.
Kilátás Salgótarján felé Salgó várból
De a lényeg. Szóval a várat azért csak megtaláltuk. Egy alatta lévő parkolónál megálltunk és egy kb. negyed órás sétával el is értük a csodás fekvésű várat. A XIV. században épült vár viszonylag ép állapotban várja a látogatókat. Belépődíj nincs, és a falakon kívül nem is található benn semmi. Csak a kilátás. Az viszont szép. A vár oldalánál - ha már geocsodáknál tartottunk - van egy nagyon szép bazalt fala a várnak, a bejárat mellett.
A bazaltoszlopok Salgó várában
A vár mellett nem messze van még egy érdekesség, ez a boszorkánykő. A legenda szerint arról kapta a nevét, hogy itt szabadultak meg a boszorkánynak vélt asszonyoktól... Állítólag a köveken máig szellemük kísért... Ezt nem tudom megerősíteni ugyan, de a hely magassága lehetővé tehette a "megszabadulást"...
Boszorkánykő
A kilátás innen is pazar., maga a kövek pedig valóban különlegesek. Ferdén laponként fekszenek egymáson. Miután kigyönyörködtük magunkat elindultunk, hogy egy - szolnoki lakos lévén, ahol a folyó a Tiszába ömlik - igen érdekes helyet keressünk fel.
Fenyves úton a Boszorkánykőre
Salgó vára a Boszorkánykőről
Ez pedig a Zagyva folyó forrása volt. A Geocsodák házában azért tájékoztattak minket arról, hogy igazából nincs konkrét zagyva forrás, mert valójában forrásvidékről beszélhetünk, de azért van egy forrás, ami a "hivatalos" forrás. A vize nagyon sok ásványi anyagot tartalmaz, íze elég vasas... Van mellette egy tájékoztató tábla is, amiből megtudhatjuk, hogy ez a forrás egy bányatáró miatt tör itt a felszínre és sokszor kiszárad.
A Zagyva "forrása"
Ezután már csak a Somoskői-vár volt hátra a kis kirándulásból, mert már itt látszott, hogy a Karancsra nem tudunk aznap felmászni... Szerintem egyébként a Somoskői várat már mindenki látta képen. Festői a kis tornyával. Somoskőújfalu a határon található olyannyira, hogy a vár konkrétan már Szlovákiához tartozik. Alatta kis parkoló, maga a vár pedig közvetlen mellette. Belépődíj van. A várban kiállítás nincs és hamar körbejárható. Viszont itt sem csak a vár rejt látnivalót. Alatta egy látványos bazalt orgona nyúlik tíz méter magasra.
A bazaltorgona
Emellett egy kőtengeren is mászkálhatunk. Ezeket jelzett ösvényeken találjuk.
Most csak egy kis betekintést nyerhettünk - magam is persze - a környékbe, de biztos vagyok benne, hogy még visszatérünk, mert itt is, rengetek a felfedezni való. Akár geológiai különlegességekről, akár épített környezetről, vagy természetjárásról van szó.
A Somoskői vár
A vár belülről
Ha tetszett a poszt ITT követhetsz facebookon és nem maradsz le az újabb beszámolókról!
A viszontlátásig: Hajrá kifelé fotózni!