Van már hó? Nincs, persze hogy nincs. Az Alföld ezen a télen nem kápráztat el téliességével. Tudom, tudom, a régi nóta, és kényszeresnek tűnhetek, de télen legyen hó. Meg napsütés. Lehetőleg egyszerre.
Aztán mikor elkezded szervezni, hogy egy hétvégét magasabban fekvő régióban tölts, és a hétvége, nem jön össze, és eltolod egy héttel, és akkorra esik hó azon a környéken mikor végre eljutsz oda. Na az szerencse. Vagy valami olyasmi.
Már napokkal az utazás előtt folyton a meteoblue.com-ot, meg a met.hu-t lestem, vajon tényleg kitart-e a jóslat, miszerint szombatra igenis hó lesz a Cserháton. Nem árulok el titkot, ha azt mondom kitartott és volt hó. Bár az esti érkezésnél konkrétan szakadt az eső, éjszaka valamikor – nem voltam fenn, nem tudom mikor – átváltott hóba, így reggelre a völgy, ha nem is skandináv jellegűvé, de téliessé vált.
Na, de nem időjárás jelentés a blog célja, szóval téma váltásként – bár valahol azért kapcsolódunk még ehhez – kicsit a tervezési folyamatra koncentrálnék, ami megelőzte az utazást.
Aki olvasta már valamelyik posztot, az tudja, hogy betegesen szeretek tervezgetni fotózás, utazás, fotózáshoz-utazás előtt. Mert akkor azt érzem, hogy uralom a témát. Ami amúgy egyáltalán nincs így, mert a helyszín 90%-ban nem is olyan, meg nem is úgy olyan, meg nem is sikerül, amit eltervezek. De valami általános képet lehet szerezni a célpontról.
Amit fontosnak tartottam, az az, hogy a naplemente mikor és milyen irányban lesz, hogy előre tudjam és ehhez alkalmazkodhassak(sunk). Persze amennyiben nem lesz felhős az ég ugye…
Most a legjobb segítségnek a http://photoephemeris.com/ oldalt tartom. Ingyen lehet a használni a programot, csak az okos telefonra letölthető verzió fizetős. De mi is ez? A képen, amit mellékeltem látszik, hogy ki lehet választani a napot, amire kíváncsiak vagyunk. Ha a gombostűre kattintunk, akkor az a kép közepére kerül,
ahonnan tovább mozgathatjuk. A google maps-et használja térképnek. De mik is azok a vonalak? A Hold és a Nap keltének és nyugtának iránya. Az alsó részen éppen lemaradt, hogy akár percről-percre lehet állítgatni az aktuális Hold és Nap helyzetet.
Nos ez arra jó, hogy előre le lehessen modellezni, milyen irányból várjuk
az égitesteket, hiszen a legszebb színek, hangulatok keltekor és nyugtakor történnek. (Meg ezekben az órákban) A mellékelt képen a Hollókői vár melletti domb a középpont. Elképzeltem, ahogy a várat sziluettként lefényképezem… Aztán el sem mentünk Hollókőre…
Jó, jó, persze, hogy nem csak ezt a helyet néztem ki előre, de ez olyan emblematikus, hogy tervezed, majd teljesen mást csinálsz…
A tervezéshez ezen kívül a stellarium programban (ami ingyenesen letölthető) megnéztem, hogy a Hold milyen pozícióban lesz a szombati éjszakán és mikor kel egyáltalán. Mivel majdnem telihold volt várható, ami ráadásul egész éjjel fennmarad az éjszakai fotózásnak nem igen volt esélye látatlanban.
A Cserhátról csak annyit írnék, hogy gyönyörű. Tényleg szerencse, hogy havasan láthattuk, mert a tél elég színtelen egyébként, de ez nem újdonság.
Ha a fotótechnikai részét nézem a hétvégének, akkor az egyik előző posztomban leírtakat alkalmaztam napközben. (http://cotime.blog.hu/2015/01/23/fagyott_patak_fazos_lab) Szóval állvány, kicsit felülexponálás, meleg ruha, bár itt napközben olvadt, tehát nem volt olyan hideg, mint a Mecsekben. Ja, ehhez kapcsolódik, hogy kipróbáltunk egy új zoknit – mert a jó kis kémiai melegítő kifogyott a hipermarketből… -, gondoltam ugyan nem gyapjú, de mivel fél áron adták, egye fene… Ez a zokni a Heat holders, amit ugyanabban a hipermarketben árulnak, mint a kéz-, és lábmelegítőt. Hihetetlen, de nagyon jól teljesített. Igaz ugyan, hogy nem egy több tíz kilométeres túrán használtam, de kényelmes, meleg, szellőzik.
Majd, ha lesz tapasztalat hosszabb túra után, és mégsem olyan kiváló, akkor azt is megosztom, nehogy valaki rém kiabálja, hogy megfázott a lába.
De vissza a fotózáshoz. Azért este is kimentem kattintgatni egy órára, mert igaz, hogy telihold volt, és – a képeken is látszik szerintem – ilyenkor az előtér szép világos lesz, de az égen alig lehet meglátni a csillagokat, de ugye voltak fenyők és hó. Mit is kívánhattam volna tö
bbet ennél? Szóval a http://cotime.blog.hu/2015/01/17/holdfeny_a_mecsekben_v2 című poszt az irányadó,mindent
hasonlóan csináltam, mint akkor.Feltöltöttem egy stellarium képernyőmentést, hogy a tervezésnek azért visszaadjam a rangját (hogy látszódjon nem csak a tervezés kedvéért tervezek, hanem oka van). Jól látszik, hogy a Jupiter este 7 körül szépen fényik a keleti égbolton. Majd utána a valóségban fényképemen is, a Bujáki vár mellett. Másnap a sasbérci kilátóhoz mentünk el. Na az tényleg mesés volt… Minden hófehér, csak állati lábnyomok a hóban… A kilátó ilyenkor nincs nyitva, így a kilátás korlátozott, de így is gyönyörű volt, ahogy a pára mozgott a völgyben, háttérben a Szandai várral…
És, hogy még szebb legyen, egy halo jelenséghez is szerencsénk volt... (http://hu.wikipedia.org/wiki/Halojelens%C3%A9g)
A lényeg, hogy mindenki utazzon a Cserhátra, csodaszép környék és szerintem méltatlanul mellőzött. (mondjuk a Mátra és a Bükk mellett).
Ha tetszett kövesd a blogot, és kedveld a facebook oldalunk.
És a legfontosabb, hogy hajrá kifelé fotózni!