Crumbs Of Time

Facebook Instagram

Crumbs Of Time

Amatőr fotóblog fényképek készítéséről, tippek, túrák, irónia.

Archívum

  • 2023 március (1)
  • 2023 január (1)
  • 2022 október (2)
  • 2022 augusztus (1)
  • 2022 május (1)
  • 2022 április (1)
  • 2022 március (2)
  • 2022 február (1)
  • 2022 január (2)
  • 2021 december (1)
  • 2021 november (1)
  • Tovább...

Top 5

  1. Hogyan fényképezzük a Tejutat 2. rész
  2. Hogyan fényképezd a Tejutat 1. rész
  3. Hogyan fényképezzük a Tejutat 3. rész
  4. Túrák az Alpokban 2020 2. rész
  5. A Bükk hó alatt

Facebook oldaldoboz

Tovább a Facebook-ra

Instagram

Linkek

  • blogok.info

Keresés

Blogajánló

Jackie, a jófiú Hejjj, végrevalahára ismételten visszatért közénk a Távol-Kelet királya, a baleseti sebészet állandó bentlakója, a tökéletes bunyós akciófilmek atyja és nem utolsósorban, de legfőképpen Alonzo Mosely szjúperfantasztikusanelképesztőenhipermegaszerűenelsőosztályúanhátbaveregetőslegeslegnagyobb… alonzomosely.blog.hu
blog.hu

Kategóriák

Hór völgye

Hór völgye

›
Hór völgye

Emlékek között

2018/10/26 : talajmentifagy 10 komment

Most csak egy rövid írással jelentkezem. Igazából nem is terveztem, hogy írni fogok erről a kis túráról, de aztán csak ez az egyik kedvenc helyem, ahová gyerekkori emlékek is fűznek, meg annyira szép az erdő ilyenkor, hogy szerettem volna megmutatni, úgyhogy úgy döntöttem mégis írok egy pár sort a csodálatos Hór völgyről. Merthogy ott kirándultunk.

Őszi erdő. Itt már ereszkedünk

bukkos-85.jpg

A Hór völgy Cserépfalu és Bükkzsérc között kezdődik. Az elmúlt években épült egy látogatóközpont a bejáratánál, ahol parkolót is találhatunk és egy étterem is várja a vendégeket. Ez a környék egyébként a boráról híres, meg a környéken nagy számban megtalálható kaptárkövekről.

Kerékpárral is remek

bukkos-6.jpg

Az én kötődésem ide gyerekkoromban kezdődött. Mihály nevű nagybátyámék a 80-as évek elején vettek egy telket a völgy bejáratánál, később pedig Cserépfalu másik oldalán egy házat, amit az évek során újítottak, szépítettek folyamatosan, szőlővel és borkészítéssel is foglalkoztak/nak. Mindkét helyen nyaraltam szüleimmel többször is. Legélénkebben talán az első élményeim, az első utazásunk maradt meg. Úgy 4-5 éves lehettem és vonattal mentünk Mezőkövesdig, majd onnan busszal tovább… Arra emlékszem, hogy sokat kellett gyalogolni a busztól…

Őszi fák

bukkos-19.jpg

Egy lakókocsi és egy sátor volt, ahol aludtunk, és igazi kerekes kútból kellett a vizet hozni... És akkoriban még működtek a mészégetők. Egy idős bácsira emlékszem, aki rakta a fát, - a gyermeki méretemhez képest - hatalmas mészégető kemencébe. Meg a nagy hőségre a tűz mellett… Meg a szódára, amivel megkínált… Sokat csatangoltunk a völgyben és a környéken, úgyhogy mindig nagyon jó érzéssel látogatok ide.

A völgyben

bukkos-14.jpg

Most egy rövid kb. 10-12 km-es körre indultunk párommal és öcsémmel, aki elég ritkán csatlakozik ilyen outdoor eseményekhez, de ez a környék neki is kedves, szóval nem volt nehéz rábeszélni. A völgyön a kék kereszt jelzés fut végig és, ha a Balla völgynél elkanyarodunk Répáshutára jutunk. (Jártunk is a völgy másik végén tavasszal ITT) Kerékpárral is remek hely, bár az út nem a legjobb állapotú.

A Suba lyukbukkos-95.jpg

Már a Hór völgyének bejáratánál láthatók sziklaképződmények. Kicsit beljebb az első izgalmas hely a Suba lyuk, azaz az ősemberbarlang. Gyerekként arra emlékszem, hogy nagyon nehezen lehetett felkapaszkodni a barlanghoz. Csúszott a talaj, elég meredek is volt… Azóta viszonylag kiépült, lépcsőszerű feljáró vezet egy darabon, utána sziklákon lehet feljutni. Maga a barlang a neandervölgyi leletei miatt híres és  impozáns méretekkel rendelkezik. Annyi a változás 30 év alatt, hogy a barlang hátsó kürtője beomlott, itt egy falat húztak fel, gondolom, hogy ne legyen veszélyes.

 Az Oszlai tájházbukkos-90.jpg

Mi csak visszafelé másztunk fel ide. Nem voltak sokan, de folyamatosan váltották egymást a kirándulók. Zseblámpa nem rossz ötlet, mert a barlang vége, ahol ki lehet bújni egy kis kilátóponthoz elég sötét. Mondjuk úgy, hogy totál. Egy dolog nem fért a fejembe, hogy a kialakított tűzrakó hely miért van tele szeméttel. Azaz oké tudom, mert oda dobálják, a szalvétát, meg a palackot, meg ami nem kell már. De miért gondolja úgy bárki, hogy itt jár kukásautó? Mármint hogy majd leviszi valaki? Régi nóta, de ha odáig sikerül elvinni, akkor üresen szerintem tuti sikerül visszafelé is. You can do it!

Az emelkedő után egy tar vágott oldalban

bukkos-38.jpg

Tovább haladva egy kőbánya következik, aztán az Oszlai tájház, ami a kiírás szerint szerdától szombatig délelőtt nyitva áll. (Az internet szerint minden nap kivéve vasárnap és hétfő, 10-16 óra között, május 01-től szeptember 30-ig) A Hór patak most teljesen ki van száradva, amúgy is nagy a szárazság mindenhol, vízfolyást csak egy helyen láttunk. A fák csodálatosak most, minden színes, az avar csörög az ember lába alatt… Szuper. Lassan elértünk az Ódor várhoz vezető elágazáshoz, ahonnan a Kék L jelzésen kellett tovább menni. Na, hát innen egy kicsit kaptatós az út, de csak 250 méter a szintkülönbség és voltak odafenn idősebbek is, szóval simán leküzdhető.

A Hór völgy északkelet felé

bukkos-49.jpg

A vár előtt egy pihenőhelyet alakítottak ki. Esőbeálló is van, sőt a padlásán még aludni is lehet! A vár kb. a 13-14. században épült, a végén rabló várként funkcionált,akiket Mátyás fekete serege űzött el. Utána lerombolták. Nem is nagyon maradt meg semmi belőle. Az ember inkább szikláknak nézné. Viszont a kilátás igen remek. Észak felé látszanak  bükki kövek, a Tar kő, Három kő, kelet felé a völgy fut tova, dél felé pedig a völgy bejárata és a tájház látható. Ebédeltünk a fantasztikus panorámában gyönyörködve, majd elindultunk lefelé.

És dél felé az Oszlai tájházzal

bukkos-41.jpg

Vissza nem a jelzett úton mentünk, hanem egy erdőgazdasági úton, ami szerintem a régi kék L jelzés, mert láttunk nagyon öreg, kopott jelzéseket és a térkép is jelöli, de nem mutatja végig az útvonalát. Ami nagyon jó volt ezen a nyomvonalon, hogy hamarosan remek kilátásunk nyílt az Ódor várra, utána pedig egy fantasztikus ritkás erdőrészen is elhaladtunk. A völgybe visszaérve kisétáltunk és megkóstoltuk a Hórvölgyi Remete  étterem ízeit. Pár éve tavasszal jártunk itt utoljára és azt kell mondanom, hogy most sokkal jobb a konyhája.

Bámulatos. Nem nagyon látszik, de balra ott a Tar kő is

bukkos-50.jpg Az utolsó ittjártunkkor amúgy elkapott minket egy eső, utána pedig rengeteg szalamandrát láttunk cserébe. Ami nagyon jó ebben a völgyben, hogy teljesen könnyű sétától kisebb túrán keresztül bármit lehet választani. Van egy tanösvény is, ami elvisz a híres kaptárkövekig a völgyből. Szerintem érdemes meglátogatni, szóval hajrá!

Legközelebb a bolgár kalandokról írok, ha minden igaz! tartsatok velünk! És, hogy ezt hol lehet megtenni? Facebookon, vagy Instagramon, vagy a Youtube csatornánkon!

A viszont látásig: hajrá kifelé fotózni!

A völgy felébukkos-83.jpg

 

 

 

Facebook Tetszik
0
10 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Válogatás 2022 Válogatás 2022
  • Tájak, túrák Tájak, túrák
  • A jól ismert Nagy-Kevély A jól ismert Nagy-Kevély
  • Téli túra a Muzslára Téli túra a Muzslára
  • Téli túra a Bükkben Téli túra a Bükkben

A bejegyzés trackback címe:

https://cotime.blog.hu/api/trackback/id/tr3514322349

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Burgermeister 2018.10.27. 11:47:47

Többször jártam ott, gyalog, bringával, futva, gyönyrű hely. Ajánlom mindenkinek. Cserápfalu felé van egy szurdok is, ajánlom mindenkinek mert meseszép, főleg ilyenkor ősszel. Szállás Cseépfalun vagy Cserépváralján piti összegért van, wellnes meg ilyen faszságok helyett ide menjetek.
Válasz erre 

bratya 2018.10.28. 16:21:27

@Burgermeister: Szerintem is többet ér, mint bármely wellness, fitness, lochness.
Válasz erre 

DarthVader 2018.10.28. 19:01:12

Gyerekkoromban, amikor autóbusz járt a völgyben Lillafüred felé, gyakran előfordult hogy felautóztunk Hollóstetőre a vendéglőbe ebédelni, aztán felhagytak az útkarbantartással, kamaszkoromban, amikor KISZ-táborba (! :) ) kerékpárral tekertem felfelé Cserépfaluból Bükkszenterzsébetre, akkor már csak kerékpárral meg erdőgazdasági járművekkel volt járható, de még elég széles nyitott völgy volt. (És hogy meglepődtem visszafelé, hogy végig fékezni kell, odafelé nem tűnt olyan meredeknek :) - mostanra pedig teljesen benőtte az erdő. De akkor is, most is nagyon szép.
És mindenkinek ajánlom figyelmébe 4 éves túratársamnak (ma már nagymama) mondását, amikor a völgyből felkapaszkodtunk Ódorvárhoz toronyiránt (mindenkinek köldökig lógott a nyelve, őt persze nyakban szállították :) ) : "Milyen jó hogy feljöttünk megpihenni!"
Szóval: menjetek fel és jó lesz megpihenni :)
Válasz erre 

talajmentifagy 2018.10.28. 20:04:55

@Burgermeister: Így van, ezen az állásponton vagyok én is ;)
Válasz erre 

talajmentifagy 2018.10.28. 20:10:42

@DarthVader: Ez de jó! Azt nem is tudtam, hogy régen járt arra még busz is... Írtad, hogy Hollóstetőre elmentetek autóval. Én egy ilyen alkalomra emlékszem gyerekkoromból, hogy autóval nekivágtunk a völgynek, de valahol visszafordultunk menet közben valamiért... És igazad volt a túratársadnak, bizony jó ott megpihenni ;)
Válasz erre 

Burgermeister 2018.10.29. 12:21:59

@talajmentifagy: bringaval a legjobb feltekerni
Válasz erre 

gigabursch 2018.10.29. 20:51:46

Szép leírás, de egy végvágás =\= tarvágással. Itt természetes újulatot látsz.
Válasz erre 

talajmentifagy 2018.10.29. 21:56:59

@gigabursch: Köszönöm! Erdőgazálkodási szakkifejezésekben még van mit tanulnom...
Válasz erre 

gigabursch 2018.10.30. 19:14:08

@talajmentifagy:
:-)
Tudom, hogy a jószándékú laikus meg a hülye újságíró közt szakadéknyi a különbség.

Pl. Úgy 40 éve képtelenek megérteni a hülye újságírók, hogy mi a különbség a vontató- meg a tolóhajó, nameg az uszály és a bárka között.
Ráadásul erős húsz éve gyakorlatilag nincs vontatás a Dunán és az uszályok is szépen sorra mennek a kohókba. Elmúlt a szerepük.

Ugyanezért kerülik az erdészek is folyamatosan növekvő mértékben az idejét múlt tarvágást olyan állományokban, ami megtermeli a maga újulatát.
Néha persze kell (pl erős viharkár), de 2-3 évtized alatt sokat fordult a világ kereke és(!) továbbra sem állt meg.
Válasz erre 

talajmentifagy 2018.11.02. 19:49:26

@gigabursch: Köszönöm ;)
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
süti beállítások módosítása
Dashboard